Masz pytanie? Zadzwoń: 537-800-880 milk.szkola@gmail.com

Kobiety w ciąży słyszą wiele historii dotyczących karmienia piersią. Brak pokarmu, za dużo pokarmu – jak sobie z tym wszystkim poradzić? Wystarczy kilka sprawdzonych metod, by uniknąć dolegliwości towarzyszących nawałowi.

Prawidłowe przystawianie i zmiana pozycji podczas karmienia piersią

Najpierw, w pierwszej dobie, mleko produkowane jest w niewielkich ilościach, wystarczających jednak dla noworodka. Nawał mleczny pojawia się w drugiej lub trzeciej dobie po urodzeniu dziecka, kiedy spada poziom progesteronu, a wzrasta prolaktyna, która odpowiedzialna jest za produkcję mleka. Wtedy organizm matki produkuje do 700 ml pokarmu, co znacznie przekracza zapotrzebowanie kilkudniowego dziecka.

Nawał mleczny sprawia, że piersi kobiety stają się nabrzmiałe i obolałe. Nauka prawidłowego przystawiania malucha do piersi jest niezwykle ważna – to właśnie dziecko najlepiej pomoże Ci pozbyć się pokarmu. Gdy dziecko prawidłowo uchwyci brodawkę i przystąpi do rytmicznego ssania piersi, nie tylko się pożywi, ale także pokaże Twojemu organizmowi, ile mleka będzie potrzebował.

Na początku warto przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej – maluch często czuje głód i szybko się nasyca. Dzięki regularnemu, częstemu karmieniu, laktacja zaczyna się stabilizować, a organizm mamy współpracować z dzieckiem.

Poradnia laktacyjna – nauczymy Cię, jak karmić dziecko podczas mlecznego nawału

Naukę prawidłowego przystawiania dziecka do piersi warto rozpocząć już w trakcie ciąży, by pierwsze karmienie nie było całkowitą nowością. W naszej szkole rodzenia nauczysz się różnych pozycji, które są przydatne, a nawet konieczne do właściwego karmienia dziecka piersią. Dzięki przystawianiu dziecka w różnych pozycjach, broda maluszka przylega do piersi w różnych miejscach – pierś będzie opróżniana równomiernie i przyniesie szybką ulgę matce, która zmaga się z mlecznym nawałem. W poradni laktacyjnej nauczysz się przystawiać dziecko nie tylko w pozycji klasycznej, ale i na leżąco i spod pachy.

Matki karmiące piersią radzą sobie na różne sposoby. Ciepłe okłady przed karmieniem, ułatwią zadanie maluszkowi, co poprawi i Twój komfort. Chłodne okłady po karmieniu dadzą Ci ulgę oraz lekko spowolnią laktację. Okłady stosuj, gdy istnieje taka konieczność, a nie profilaktycznie.

Zajęcia w szkole rodzenia przygotują Cię do naturalnego karmienia piersią

Wykwalifikowana położna nauczy Cię poprawnego przystawiania do piersi, różnych pozycji oraz podpowie, jak radzić sobie z nawałem mlecznym oraz kryzysem laktacyjnym. Gdy już Twój maluch pojawi się na świecie, będziesz dobrze przygotowana do pierwszego karmienia piersią i będziesz cieszyć się pierwszymi wspólnymi chwilami.