Masz pytanie? Zadzwoń: 537-800-880 milk.szkola@gmail.com

Nietrzymanie moczu to wciąż temat tabu. Choć coraz częściej słyszymy o nim w mediach, czytamy w prasie, to wciąż do lekarza zgłasza się co dziesiąta kobieta. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest to najpopularniejsza choroba cywilizacyjna – popularniejsza nawet od cukrzycy, depresji oraz nadciśnienia tętniczego.

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu w liczbach

Według WHO (World Health Organization) problem nietrzymania moczu dotyczy aż 30% kobiet przed menopauzą i do 60% po przekwitaniu. Inkontynencja dotyka co drugiej osoby po 70. Roku życia – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W Polsce problem ten dotyczy – według różnych źródeł – od 3 do 6 milionów kobiet. Jak już wspomnieliśmy, tylko co dziesiąta osoba udaje się z tym problemem do gabinetu lekarskiego, jednak nie wszystkie z nich otrzymują fachową pomoc.

Nietrzymanie moczu – zgłoś się do specjalisty

Osoby z inkontynencją najczęściej usiłują z problemem poradzić sobie we własnym zakresie. Niepowodzenie kończy się unikaniem życia towarzyskiego i intymnego. To z kolei nierzadko prowadzi do innej choroby cywilizacyjnej – depresji.

Powodzenie leczenia zależy od lekarza, do którego się zgłosi. Jeśli specjalista podejdzie do problemu interdyscyplinarnie i systemowo, szanse na skuteczną terapię rosną. Każdy etap leczenia, zaczynając od profilaktyki, kończąc na leczeniu operacyjnym, wymaga poddania się fizjoterapii, która nie tylko przyspiesza powrót do sprawności, ale także poprawia i wydłuża efekty kuracji.

Profilaktyka – ćwiczenia mięśni dna miednicy

W codziennej profilaktyce zdrowotnej ważne są ćwiczenia dna miednicy, które można wykonywać podczas pracy, podróży czy codziennego relaksu z książką.

Nasi terapeuci z każdą pacjentką pracują indywidualnie, pomagają zlikwidować nadmierne napięcia w obrębie miednicy mniejszej oraz uczą prawidłowego oddechu i relaksacji mięśni.

Rehabilitacja mięśni dna miednicy

EMG Biofeedback to jedna z form rehabilitacji urologicznej, którą wykorzystuje się w leczeniu nietrzymania moczu od lat 70. Poprzedniego stulecia. Choć pochodzi sprzed pół wieku, nadal uważana jest za jedną z najskuteczniejszych, a w wielu przypadkach niezastąpionych metod leczenia. To właśnie dzięki niej najłatwiej nauczyć Pacjentkę prostych i bardzo skutecznych ćwiczeń na mięśnie dna miednicy. Po zastosowaniu EMG Biofeedback pacjentka nie tylko poprawnie wykonuje taki trening, ale również rozumie, jak on działa.

W naszej Szkole Rodzenia prowadzimy zajęcia dla kobiet, którym zależy na skutecznej profilaktyce zdrowotnej lub zmagają się z problemem nietrzymania moczu i oczekują pomocy profesjonalistów.