O ogromnym znaczeniu, jakie ma regularne picie wody słyszeli już chyba wszyscy. Ale nadal rzadko mówi się na temat wzrastającego zapotrzebowania na wodę u kobiet w ciąży i karmiących matek. A dlaczego kobiety, które spodziewają się dziecka powinny pić więcej wody? I dlaczego kobiety karmiące piersią powinny pić jej jeszcze więcej?
Zawartość wody w organizmie
Przeciętna dorosła osoba powinna spożywać 2 litry płynów dziennie. Na te 2 litry składa się nie tylko woda, ale także inne płyny, np. zupy. Pamiętać też należy, że picie kawy zwiększa zapotrzebowanie na czystą wodę – jeśli wypijamy kubek kawy, powinniśmy dostarczyć „nadprogramowo” 4 kubki wody. Jeśli oddajemy się intensywnym treningom, należy uzupełnić wodę, którą tracimy podczas wysiłku, czyli pić jej stosunkowo więcej.
Organizm kobiety w okresie prokreacji składa się z 55 do 60% z wody. Jest ona niezbędna, by mogło dojść do zapłodnienia. To dzięki wodzie możliwe jest prawidłowe zapłodnienie oraz transport komórki jajowej do macicy. Woda ma znaczący udział w powstawaniu pęcherzyka płodowego, a także w kształtowaniu się środkowego układu nerwowego. Woda, jako źródło życia, potrzebna jest do prawidłowego rozwoju płodu.
Woda – jakie ma znaczenie dla naszego organizmu?
Zapłodniona komórka jajowa w 90% składa się z wody, zarodek to 85% wody, a tkanki noworodka to aż 74% wody. Dlatego tak ważne jest, by każda przyszła mama piła więcej wody. Zaleca się, by kobiety w ciąży przyjmowały jej o 300 ml więcej.
Od prawidłowego nawodnienia kobiety w ciąży zależy prawidłowa homeostaza jej organizmu i ustroju płodu, który od matki otrzymuje wodę poprzez łożysko. Płyn owodniowy stanowi mechaniczną barierę, która chroni nienarodzone dziecko przed czynnikami zewnętrznymi, zapewnia również stałą temperaturę oraz chroni przed potencjalnymi infekcjami. Poprzez ruchy w płynie owodniowym rozwijają się mięśnie, stawy i układ kostny.
Ciąża to nie jedyny okres, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Kobietom, które karmią zaleca się zwiększenie przyjmowanej ilości wody o kolejne 400 ml, czyli łącznie zapotrzebowanie wynosi 2700 ml wody na dobę. Jeśli matka dba o wypijanie odpowiedniej ilości wody, jej pokarm w 87% składa się z wody, a dziecku nie trzeba dostarczać dodatkowych płynów. Prawidłowe nawodnienie mamy to prawidłowe nawodnienie największego Jej skarbu.
Jak często i jaką wodę pić w ciąży i podczas karmienia?
Sposób picia wody ma znaczenie, podobnie jak skład, na który przyszłe i świeżo upieczone mamy powinny zwracać szczególną uwagę. Wodę najlepiej pić często, a w małych porcjach. Wtedy woda utrzymuje się na optymalnym poziomie, ponieważ organizm przyswaja ją na bieżąco. Woda powinna być niskozmineralizowana, największą uwagę należy zwrócić na zawartość sodu, który może powodować zatrzymywanie się wody w organizmie oraz podwyższone ciśnienie tętnicze.
Jeśli mamy problem z prawidłowym nawodnieniem organizmu, woda to najlepsze lekarstwo. Podobnie w przypadku nadmiernego gromadzenia się płynów w organizmie – zwiększmy ilość spożywania wody, a organizm sam wyreguluje gospodarkę wodną. Wszystkie zalecane ilości wody do spożycia zależne są od indywidualnych czynników – wiek, poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia i dieta, a także temperatura i wilgotność powietrza. Wsłuchaj się w swój organizm i naucz się reagować na sygnały z niego płynące.